Araçların Değer Kayıplarında Sigorta Şirketlerinin Sorumluluğu

Araçlarımızla kimi zaman büyük hasarlı kimi zaman daha az hasarlı kazalar yapmaktayız. Kazaların hasarı ne olursa olsun sigorta şirketleri bu hasarları karşılamak durumundadır. Bu hasarlar karşılanırken kusur oranına göre değerlendirme yapılır. Kazaların bu yanını hemen tüm şoförler bilmektedir. Ancak bu yazıda değineceğimiz konu araçlarımızın kaza sonrasında tamir edildikten sonra kaybettikleri değerlerini sigorta şirketinden alınmasıdır. Aşamalar halinde aşağıda değineceğiz;

 

  • İlk önce arabamızın ne kadar değer kaybettiğinin bilirkişiler(Sigorta Ekspertiz) vasıtasıyla tespit ediyoruz.
  • Bu rapor doğrultusunda, dilekçeyle sigorta şirketinden değer kaybımızı talep ediyoruz.
  • Başvuru harcını yatırıp, önceden hazırladığımız aracımızın değer kaybı raporunu, sigorta şirketine başvuru tarihini gösterir dilekçemizi sunuyoruz.
  • Tahkim Komisyonu olayınıza hakem atıyor ve bu hakemde her iki tarafın yani ne başvurucunun ne de sigorta şirketinin tanıdığı bir birikişi atıyor. Bu bilirkişi ücretini 2 haftalık süre içinde yatırmamız bekleniyor.
  • Tüm bu işlemler bittiğinde Sigorta Tahkim Komisyonu bir karar veriyor. Bu karar bizim için olumlu ise yani talep ettiğimiz değer kaybına yakın bir zarara hakemler hükmettiyse bu kararı hemen icraya koyarak paramızı tahsil ediyoruz.
  • Anlatılan bu işlemler karmaşık gelebilir ancak o kadar zor değildir. Ortalama 8-10 ay arasında süren bu işlemler avukatlar aracılığıyla yapılabilmektedir.

          Yazımızın hayırlara vesile olması dileğiyle..

                                                                                         Av. Fatih Haydar Kayacı